Tigedusest

Meie ühiskonnas peetakse tigedust negatiivseks. Me teame, sest juba alates lapsepõlvest on meid nii õpetatud, et tige ei tohi olla. On veendumus, et tige inimene on agressiivne ja kasvatamatu ehk tigedad inimesed on halvad. Kui Sa oled tige, siis Sind keegi ei armasta. Head poisid ja tüdrukud ei tohi tigedad olla – see ei ole ilus. Tigedus on ohtlik ja toob endaga kaasa vaid ebameeldivusi. Need mõttemallid istuvad meie sees ja mõjutavad tihti meie suhteid. Lähedastega seotud tigedus ärritab kõige rohkem ja rikub isiklikke piire.

Kui need veendumused on meie sees tugevalt kinnistunud, siis meis tekib alateadlikult keeld tigeduse väljendamiseks, mis omakorda sünnitab sisemist süütunnet. Mida tuleks tigedusest teada? Kontrollimata tigedus on ohtlik. Looduse poolt on meile antud kogu tunnete spekter. Tigedus aitab meil toime tulla ja mängib elus tähtsat rolli. Kui tigedustunnet eitada ja tige olemist endale keelata, siis surume oma tigeduse alateadvusesse. Pikapeale kogunenud tigedus väljub emotsionaalse tormina ja enamasti ilma erilise põhjuseta. Tigeduse plahvatus võib tekkida täiesti tühjalt kohalt ja seda emotsiooni on raske kontrollida. Kaua ega eiratud tigedusetunne survestab meid seestpoolt ja me ei oska sellega tegeleda. Olukordades, kus piisaks vaid ühe sammu tagasiastumisest, hakkame võitlema. Kuhjunud tigedus mõjutab meie käitumist, muutes meid passiivseteks ja agressiivseteks.

Hävitavaks tigeduseks saab nimetada meie sisse kogunenud tigedust, kui oleme endale keelanud selle tunde väljendamist. Kui Sa oskad endasse kogunenud tigedust aktsepteerida, siis see tunne võib Sulle kasulikuks osutuda. Millist kasu tigedus annab? Tigedus signaliseerib, et midagi toimub meie tahtele vastupidiselt. Näiteks isiklikke piire on rikutud, keegi üritab meiega manipuleerida, on meie suhtes vägivaldne või kahjustatakse meile väärtuslikku. Tigedust tunda on normaalne. See tunne annab märku, et midagi tuleb muuta. Mida edasi teha, sõltub Sinust. Tigedus aitab depressioonist väljuda ning häbist, süüst ja abitusest vabaneda.

Kui on valida kurbuse, hirmu ja tigeduse vahel, siis tasuks valida tigedust. Kurbus ja hirm pidurdavad Su edasiliikumist. Tigedus aga võib anda Sulle energiat, et saaksid ennast või situatsiooni muuta. Tigedus on muutuste energia ja eluenergia üks osa. Tigedust tuleb endas osata tunnetada ja näha. Tigedusest vabanenud inimesi ei ole olemas. Kui Sulle tundub, et Sinus tigedus puudub, siis tegelikult tuleks tähelepanelik olla. Sa ei tunne, et Sinu sees on kogunenud energiat, mis võib iga hetk kontrollimatult väljuda. See, kes oskab oma tigedust juhtida on energiline. Ta saab luua oma äri, ületada takistusi, vabaneda ebameeldivast ja suunata protsessi talle vajalikus suunas. Ära karda vahest tige olla. Oska oma tigedust õiges suunas juhtida, et saaksid enda ja teiste elu hävitamise asemel luua.

Sinu ees on minu uus koduleht, siit lehelt näed minu loodud videoid ja saad lugeda minu kirjutatud artikleid, kõik sellel lehel on suunatud sinu toetusele ja loodan, et see aitab Sul saada selgust ja mõistmist selles osas, mis praegu toimub meie ümber.

Sotsiaalmeedia

2 kommentaari

 1. Ellen
  19 tundi tagasi

  Hea Aleksis, kas Sa oled kindel, et kasutasid õiget sõna – tigedus? Mulle tundub, et Sa kirjutasid tegelikult vihast. Just seda sõna kasutatakse selle baasemotsiooni tähistamiseks.

  Vasta
  1. Alexis Varnum Autor
   5 tundi tagasi

   Tigeduse ja viha on , minu meelest, ikka kaks pisut erinevat emotsiooni ja ma kirjutasin ikka tigedusest. Kui ma oleks kirjutanud vihast, siis ma oleks ka artikli nimetuseks ka selle kirjutanud, aga Sul on õigus viha on baasemotsioon, aga sellega on seotud veel ka teised emotsionid. Viha on sügavam.

   Vasta

Jäta enda kommentaar