Miks me endast välja läheme?

Oled Sa kogenud olukorda, et hakkad järsku nutma või tõstad teise inimese peale häält? Miks me mõnikord ennast valitseda ei suuda?

Kannatad kaua. Keegi astub Sulle varbale ja Sina vaikid. Ülemus kutsub Sind oma kabinetti ja teeb peapesu. Sõbranna hilineb, Sina aga teed hea näo nagu midagi ei oleks juhutnud. Meis kõigis on oma põhjused, miks me mõnikord midagi ei ütle. Kuid varem või hiljem, kõik kogunenud emostioonid tulevad välja. Võib juhtuda, et kogemata elad oma emotsioonid süütu inimese peale välja. Kuidas sellisest olukorrast hoiduda? Parem on, kui Sa väljendad oma emotsioone igas olukorras. Tuleb leida piir, et mitte haavata ennast ega teisi. Samas, läbielamata tunded segavad kõigepealt Sind. Hea, kui Sa saaksid oma tunnetest (mul on valus, mulle ei meeldi seda kuulata) rääkida. Võid oma jutu ka diktofonile salvestada.

Minevikus on Sul olnud mingisugune situatsioon, millest kõik sai alguse. Sa kogesid hingelist või psühholoogilist traumat ehk teisisõnu, Sinu minevikus juhtus midagi. Iga kord tunned taas vana valu ehk Sinu minevikutrauma on ellu äratatud. Koged armastuse puudust, valu ja üksindust – see teeb haiget. Kõik üleskerkivad emotsioonid näitavad vana trauma olemasolu. Kui surud vana haigetsaamise maha ja selle kallal ei tööta, siis ka Sinu reaktsioonid ei muutu. Käitud samamoodi, kui siis, kui see trauma juhtus. Kui trauma tekkis lapsepõlves, siis võid reageerida nagu väike laps.

Kui midagi juhtub, siis proovi keskenduda hingamisele. Ole jälgija rollis ja vaata olukorda eemalt. Probleemi see lahendada muidugi ei aita. Sa saad endale teadvustada, miks Sa endast välja lähed ja mis on selle põhjuseks. Teadvustamine aitab ennast kiiremini mõista. Võib-olla vanadest traumadest, need, mis Su reaktsioone juhivad, vabanemiseks tuleks pöörduda abi saamiseks inimese poole, kes oskab Sind aidata ja selgust tuua.

Negatiivseid emotsioone võivad tekitada ka olukorrad, kus Sa endale midagi keelad. Näiteks püüad teistega sarnaselt käituda või Sulle ei meeldi, mida teised teevad – keegi naerab, aga Sulle see ei istu, sest Sinu arvates täiskasvanud nii käituda ei tohi. Võib-olla juhtus Sinuga lapsepõlves sarnane situatsioon, kui Sa ei tohtinud naerda või lihtsalt rõõmustada. Luba endale kõike, mida olen senini keelanud. Igas vanuses saab õnnelik olla ja rõõmustada nagu laps.

Tihti me ei talu kriitikat. Enesekindel inimene kuulab kriitikat rahulikult. Mõnikord aga tekitab arvustamine meis emotsioone. Hakkame karjuma, ennast õigustama või nutame pool ööd. Ürita ennast vastu võtta sellisena nagu oled ja hakka teadvustatult ennast muutma. Oleks tore tugevat emotsionaalsust tekitavaid põhjuseid mõista. Kõike saab lahendada ja iga korraga läheb endaga tegelemine kergemaks.

Sinu ees on minu uus koduleht, siit lehelt näed minu loodud videoid ja saad lugeda minu kirjutatud artikleid, kõik sellel lehel on suunatud sinu toetusele ja loodan, et see aitab Sul saada selgust ja mõistmist selles osas, mis praegu toimub meie ümber.

Sotsiaalmeedia

Üks kommentaar

  1. Tiina
    5 tundi tagasi

    Väga õige jutt kui loogiliselt lugeda. Olen hästi palju Teie jutte lugenud ja kõik teadmused mis Teilt saanud olen paneb mind ennast paremini mõidtma. Päikest

    Vasta

Jäta enda kommentaar